Географія: перспективна сучасна наука чи пережиток минулого? 

Географія — одна з найдавніших наук, розквіт якої відбувся під час епохи Великих географічних відкриттів. А що ж вона вивчає зараз? 

Сучасним вчителям буває складно пояснити дітям: навіщо вони вивчають цей предмет? Адже всі материки вже відкрито й досліджено, а замість карт і глобусів є смартфон із доступом до інтернету. 

І справді, карти втратили своє важливе значення. Зараз нечасто можна побачити людину, яка б користувалася паперовою картою чи путівником: вся інформація є в електронних картах, набагато зручніших та інформативніших. 

Та чи означає це, що географія як наука втратила свою актуальність і важливе значення для сучасної людини?

Що досліджує сучасна географія? 

Дійсно, в наш час географія з описової науки перетворилась на пояснювальну. Адже на планеті не залишилось практично жодного недослідженого сантиметра, що б не був нанесений на карту.

Та ще далеко не всі таємниці Землі розгадані. А інноваційне обладнання надає географам доступ до проведення досліджень, про які могли лише мріяти їхні колеги десятки років тому. Це і вивчення льодовиків Антарктиди, і найвищих гірських вершин, і найглибших океанських западин, і навіть космосу. Для цього тепер існують всі можливості: цифрові вимірювальні датчики, автоматизована робототехніка та інші найсучасніші прилади. 

Актуальні завдання географії як науки

Мета шкільного курсу географії — не надати учню теоретичні знання, а допомогти йому визначити свою роль у взаємодії як із природним, так і зі створеним людиною середовищем. Адже чи не основним завданням сучасних вчених є дослідження взаємозв’язків між людством і природою та прогнозування їх можливих наслідків.

  • Важливою сферою для вивчення вченими стала екологія та вплив людини на неї — і навпаки. 
  • Необхідним є розвиток точних засобів передбачення природних катастроф для вчасної евакуації населення. 
  • Дослідження Світового океану і космосу також мають важливу роль для подальшого пошуку ресурсів, важливих для розвитку людства.
  • Створення заповідників і навіть розвиток туризму — завдання, що стоять перед вченими-географами.  

Роль сучасних навчальних засобів у вивченні географії

Серед основних навчальних засобів, які повинні бути в кожному без винятку шкільному кабінеті географії, ми виокремили наступні категорії: 

  1. Карти (України, світу, окремих материків чи країн, зоряного неба та ін.)
  2. Демонстраційні розбірні моделі (будови Землі та Сонця, рельєфу Земної поверхні чи морського дна, кругообігу води в природі, телурій тощо)
  3. Гербарії (рослин різних природних зон, дикорослих, культурних і лікарських рослин, водоростей, грибів, лишайників, квіток рослин різних сімейств та ін.)
  4. Колекції (гірських порід та мінералів, мінеральних і органічних добрив, корисних копалин, типів ґрунтів) 
  5. Додаткове навчальне обладнання для проведення практичних робіт (термометри, лупа, барометр, компас, телескоп, курвіметр, секундомір, метеостанція, цифрові вимірювальні комплекси тощо)

Окрім цього, не варто нехтувати можливостями, які надає вчителю використання сучасної мультимедійної техніки. Адже повний набір фізичних і політичних карт України та світу можна замінити дошкою з мультимедійним проєктором. Замість цілої купи паперових демонстраційних матеріалів — увімкнути екран дисплея, що дає змогу в чудовій якості та деталізації роздивитися деталі рельєфу чи будови рослини. 

Як обладнати кабінет географії 

Теперішня концепція викладання географії потребує змін. І не лише для оптимізації навчального процесу, а й для покращення якості шкільної освіти в цілому, і географічної освіти зокрема. 

Отже, щоб географія стала для ваших учнів не архаїчною дисципліною, а перспективною галуззю для наукової діяльності, — зробіть уроки сучасними й цікавими. А це можливо лише з відповідним навчальним обладнанням. 

Зверніться до відділу продажів компанії B-Pro, щоб отримати консультації щодо раціонального оновлення оснащення у вашому шкільному кабінеті. 

Схожі статті

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Нові можливості для навчання мовами нацменшин і вивчення іноземних мов у НУШ — uTalk!...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як обрати практичну та функціональну комп'ютерну техніку для шкільних кабінетів? Читайте у статті...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як створити навчальний простір в сучасній школі: нові стандарти меблів для кабінету НУШ