Кабінет "Захисту України" в сучасній школі 

26 лютого 2020 р. прийнято постанову Уряду про зміну назви одного з обов’язкових шкільних предметів — «Захист Вітчизни». Відтепер школярі 10-11 класів вивчатимуть «Захист України».

Міністерка освіти й науки України Ганна Новосад у зв’язку з цим зазначила: поступовий відхід від освітніх традицій радянського зразка — це важливо. Але не менш важливо, щоб такі зміни не були абстрактними і супроводжувалися нововведеннями на практиці: в навчальній програмі, в підручниках, в методах викладання.

У зв’язку з цими змінами хочемо нагадати вам, що B-Pro має все необхідне навчальне обладнання для вивчення «Захисту України» в школах. Ми й надалі оперативно відслідковуватимемо всі нововведення Міністерства щодо навчальної програми з цього важливого предмету. І у разі подальших змін запропонуємо вам актуальних навчальних засобів.

Наразі ж для опанування шкільного курсу «Захист України» не передбачено кардинально нових змін у навчальній програмі, в тому числі — й обладнання чи підручників.  

Як наголошують представники Міністерства освіти й науки України, головна ціль вивчення шкільної дисципліни «Захист України» — формування у зростаючого покоління знань і набуття практичних навичок щодо можливих шляхів захисту своєї держави, дій в умовах виникнення надзвичайних ситуацій та станів, уявлення про військово-патріотичне виховання. Одним словом, саме на уроках захисту вітчизни в юних українців повинні сформуватися відчуття патріотизму та громадянського обов’язку.

Важлива місія? Надзвичайно. Тож як правильно організувати навчальний процес і як обладнати шкільні кабінети захисту вітчизни?

 

Що вивчають школярі на уроці захисту України

Шкільна дисципліна захист вітчизни — обов’язкова до вивчення всіма учнями закладів загальної середньої освіти. Його вивчають як хлопці, так і дівчата в 10 й 11 класах, причому навчання проходить і в шкільних аудиторіях, і на навчально-польових заняттях і тренуваннях.

Що розглядає предмет «Захист України»:

  • Перш за все, його покликання — сформувати в учнів розуміння важливості захисту України у разі виникнення загрози її територіальній цілісності чи суверенітету. І допомогти їм усвідомити свій обов’язок перед батьківщиною.
  • Для цього школярів насамперед потрібно ознайомити з нормативно-правовим забезпеченням не лише захисту вітчизни, а й охорони життя та цивільного захисту, домедичної допомоги.
  • Учням потрібно розповісти про Збройні Сили України, інші військові формування, їх особливості й функції.
  • Познайомити з поняттям медіаграмотності: навчити відрізняти неправдиву інформацію від достовірних фактів, обирати джерела інформації та формувати критичне мислення.
  • І обов’язково — підготувати школярів до захисту вітчизни, життя, здоров’я, безпеки — як власних, так і інших людей у разі виникнення потреби.

Навіщо потрібен цей предмет? Питання забезпечення національної безпеки й територіальної цілісності є дуже актуальним у сучасних умовах. Тому викладати в школі таку важливу дисципліну потрібно не лише тому, що Збройні сили України потребують кваліфікованого резерву. А й через те, що потрібно ще зі школи сформувати в українців громадянську позицію та національну свідомість.  

Особливості оснащення кабінету «Захист України»

Оформлення кабінету захисту вітчизни дещо відрізняється від інших шкільних кабінетів. Адже під час проходження навчальної програми за цим курсом школярі потребують дуже багато обладнання. Прикладна частина захисту вітчизни завжди була обов’язковою і надзвичайно важливою при вивченні захисту вітчизни.

Приміром, як ви навчитеся прицільно влучати в мішень без моделі автомата й патронів? Чи метати гранату без її навчальної моделі? Чи накладати перев’язки без аптечки та набору шин? Тому сучасне навчальне обладнання, моделі, інформаційні стенди й усі можливі технічні новинки є обов’язковими для повноцінного опанування «Захисту Вітчизни».

Яка підготовка потрібна вчителям

Вважається, що школа — для навчання учнів. Але це не зовсім вірно: вчитель теж повинен постійно навчатися, слідкувати за актуальністю теоретичної інформації, змінювати за потреби навчальний план, щоб підтримувати кваліфікацію на високому рівні.

Це дуже важливо для викладачів захисту вітчизни, адже по суті кожен із них працює за своєю власною методикою викладання, заснованою на військовому та життєвому досвіді й існуючих можливостях матеріально-технічного оснащення кабінету.

Вчителі обов’язково мають проходити курси домедичної допомоги, і не просто успішно їх завершити, а й пройти курси підвищення кваліфікації, щоб отримати дозвіл проводити інструктаж. Також вчитель повинен уміти коректно користуватися спеціальним обладнанням. І найголовніше — слідкувати за дотриманням безпеки під час проведення занять. Особливо це стосується таких потенційно небезпечних моментів, які можуть виникнути при транспортуванні на ношах, відпрацьовуванні навичок перев’язки ран, складання-розкладання макетів зброї тощо.

 Яке обладнання необхідно учням

Для того, щоб дійсно відпрацювати необхідні навички, учні повинні мати в користуванні все необхідне оснащення.

Наприклад, в B-Proми пропонуємо школам два готових набори, сформовані методистами й практикуючими вчителями: «Захист Вітчизни» й «Інтерактивний тир».

 

  1. До готового набору «Захист Вітчизни» входить базовий комплект демонстраційних навчальних засобів за затвердженою МОНУ програмою вивчення предмету «Захист України». Це і макет АКМ, і аптечка, й санітарні ноші, й набір для накладання шин, і саперна складна лопатка, й компас і навчальна граната. Якщо вам не вистачає ще якогось оснащення — на сайті додатково представлені моделі пістолета, автомата, медичні халати, аптечки, набір для імітації ран і багато іншого обладнання, яке можна замовити поштучно. З таким обладнанням учні зможуть відпрацювати всі необхідні навички згідно з програмою. 
  2. Комплект «Інтерактивний лазерний тир» збирає тільки позитивні відгуки від вчителів захисту вітчизни. А про учнів і говорити дарма — вони в цілковитому захопленні від інноваційного обладнання шкільного кабінету. За допомогою цього надсучасного тиру можна відпрацювати важливі навички, повправлятися в стрільбі в максимально реалістичних умовах. До того ж, цей комплект не потребує закупівлі додаткового обладнання: все вже є в наборі.

Також кабінет захисту вітчизни неодмінно комплектується стендами. Для вивчення цієї дисципліни вони мають важливе інформативне значення: на них стисло і лаконічно представлена основна інформація, часто у вигляді схем чи інструкцій.

Навіщо потрібне таке сучасне обладнання?

Чи не краще спрямувати ці зусилля на вивчення математики чи англійської? — цікавляться часом батьки. Перш ніж сумніватися в доцільності оновлення кабінетів захисту вітчизни, подумайте: саме тут юнаки й дівчата вперше складають враження про Збройні Сили, національну безпеку й формують усвідомлення себе як громадянина України.

Тож обирайте лише найкраще обладнання для своїх шкіл. А за потреби — звертайтеся за безкоштовними консультаціями в B-Pro!

Схожі статті

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

"FPV-школа FlyPro": переваги комплексного підходу у навчанні керуванню дронами

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

Клас безпеки в школі: що вимагає МОН та які критерії оснащення шкільного кабінету? Читайте далі

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

Обираємо принтер для НУШ: на що звернути увагу при покупці сучасних пристроїв для друку