Вплив освітнього середовища на розвиток учнів: важливість підбору шкільних меблів

Якщо замислитися, що мотивувало кожного з нас до навчання в шкільні роки, можна згадати і дружний клас, і цікаві теми уроків, і вчителів, яким вдавалося надихати і захоплювати дитячу увагу. А от як щодо стану оснащення класу, створення мотивуючого середовища для навчання? На жаль, в державних вітчизняних школах цього фактору практично не приділялося уваги — а даремно.

У сучасній школі є більше можливостей для створення якісного навчального простору. Але як це зробити?

Розглянемо докладніше, що таке якісне освітнє середовище:

Дослідження освіти незмінно демонструють, що високоякісне середовище навчання, яке характеризується позитивною шкільної культурою і кліматом, пов'язане з академічною успішністю, ефективними зусиллями щодо запобігання ризиків і позитивним розвитком молоді (National School Climate Center, 2013).

Щоб школярі могли ефективно вчитися, школи повинні створювати і забезпечувати культуру і клімат, сприятливі для навчання і взаємодії (Barth, 2001).

Якісне навчальне середовище характеризується:

 • фізичної та психологічної безпекою;
 • високим рівнем довіри і співробітництва;
 • позитивними відносинами в школі, сім'ї, будинку і суспільстві;
 • підходами, заснованими на потребах всіх студентів;
 • захоплюючій і актуальною навчальною програмою;
 • правом голосу для кожного учня їм залученістю школярів в освітній процес;
 • увагою до відвідуваності і мобільності учнів та ін.

(За матеріалами Parrett and Budge, 2012 року)

Як шкільні меблі впливають на успішність учнів

Правильно меблювати навчальні кабінети та інші шкільні приміщення дуже важливо. Адже виявилося, що комфортні, сучасні, ергономічні меблі не тільки дуже важливі для правильного фізичного розвитку дітей, а й безпосередньо впливають на їхнє самопочуття і успіхи в навчанні.

Сучасний підхід до освіти в НУШ передбачає створення доступного, функціонального простору, пристосованого для навчання за сучасними методиками, де дітям буде комфортно перебувати протягом тривалого часу.

Як організувати класи в умовах обмеженого бюджету, забезпечивши учням ідеальне середовище для навчання з фізичної, структурної та психологічною підтримкою? Корисним буде звернути увагу на профільні дослідження, статистику та перейняти досвід оснащення кабінетів у зарубіжних і вітчизняних колег.

Результати досліджень показують, що фізичне середовище і стан класної кімнати можуть вплинути на успішність учня на цілих 25%.

Важливо все: колір стін, організація класу, розстановка меблів, чистота, достатня кількість роздаткових матеріалів і яскравість освітлення. Відрегулювавши хоча б один з цих факторів, можна істотно поліпшити організацію процесу навчання і підвищити успішність.

Практичні поради для створення якісної середовища навчання

Очевидно, що переповнені кабінети й велика кількість дітей в класі часто призводять до зниження успішності школярів і зниження їх зацікавленості навчанням. Дослідження показують, що школярам потрібно мінімум 0,5—1 м особистого простору, щоб вони відчували себе комфортно і отримували максимум задоволення від перебування в класі. Для багатьох українських шкіл з тісними переповненими приміщеннями це завдання непосильне. Тому, якщо розміри кабінету не дозволяють комфортно розмістити всіх дітей, можна скористатися деякими прийомами, які допоможуть створити комфортну атмосферу:

 1. Замінити громіздкі шкільні стінки, стелажі та шафи мобільними модульними елементами, використовувати лотки і стелажі на коліщатках. Правильно організована зона зберігання зможе вмістити достатню кількість засобів навчання і не буде при цьому перевантажувати простір.
 2. Прибрати з класу шафи для одягу і організувати зручний і місткий шкільний гардероб, оснащений шафками, лавками та іншими спеціальними меблями.
 3. Не перевантажувати стіни кабінету плакатами, стендами, яскравими гірляндами — це відволікає увагу дітей і знижує концентрацію під час уроку. Нехай краще стіни класу виглядають порожніми, ніж занадто різнобарвними.
 4. Використовуйте світлі, спокійні відтінки, обираючи колір стін і меблів, — але пам'ятайте, що чистий білий колір негативно впливає на швидкість мислення школярів. Психологи рекомендують для створення ідеального навчального простору розбавляти білий колір різними відтінками жовтого (лимонний, гірчичний, вершковий, ванільний, пісочний) і зеленого (трав'яний, м'ятний, оливковий, сіро-зелений, яблуко, лайм). Хоча сучасні шкільні меблі можуть бути і досить яскравих кольорів — особливо що стосується меблів для початкових класів НУШ, для якої успішно використовуються і червоний, помаранчевий, яскраво-блакитний кольори. Але в тісному просторі таке забарвлення створить, швидше за все, негативний ефект.
 5. Пам'ятайте, що відчуття особистого простору дитини можна розширити за допомогою організації виставки художніх робіт, участі в розстановці парт, спільного створення таблиць і стендів. Таким чином дітей з'являється почуття спільності і розширення своїх можливостей, що може допомогти підвищити їх загальну мотивацію.

Як підібрати меблі для шкільних кабінетів

Для створення освітнього простору, що відповідатиме сучасним вимогам НУШ, важливою є співпраця тільки з кращими в галузі виробниками, які поєднують класичне традиційні якість і майстерність з сучасним і інноваційним дизайном для створення меблів для школярів і вчителя в НУШ. Тож якщо вам потрібна допомога в облаштуванні школи, звертайтеся в B-Pro — ми з задоволенням поділимося успішним досвідом створення сучасного навчального простору на базі різних шкільних приміщень у різних куточках України.

 

Схожі статті

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Нові можливості для навчання мовами нацменшин і вивчення іноземних мов у НУШ — uTalk!...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як обрати практичну та функціональну комп'ютерну техніку для шкільних кабінетів? Читайте у статті...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як створити навчальний простір в сучасній школі: нові стандарти меблів для кабінету НУШ