LabQuest 3 — нове покоління цифрових лабораторій тепер доступне і в Україні

Наприкінці вересня 2020 року на світовому ринку цифрового лабораторного обладнання з’явилася новинка — реєстратор даних Vernier LabQuest 3. Завдяки компанії B-Pro, яка є офіційним представником Vernier, цей сучасний лабораторний ґаджет відразу став доступним і на ринку STEM-обладнання України.

Що таке LabQuest 3

LabQuest 3 є найсучаснішим поколінням реєстраторів даних, отриманих з цифрових датчиків, що їх розробляє американська компанія Vernier від 1984 року. Цей прилад є еволюційним продовженням цілої серії LabQuest. Він, як і попередні версії, лишається простим, інтуїтивно зрозумілим пристроєм, що призначений для збирання, зберігання, аналізування й обробки цифрових даних, зареєстрованих всіма типами дротових та бездротових вимірювальних приладів Vernier (загалом це 139 датчиків). А проте LabQuest 3 відрізняється від LabQuest 2 оновленим дизайном та розширеними функціональними можливостями. І найголовніше нововведення — сучасний сенсорний екран зі збільшеною діагоналлю 7" (15,41×8,59 см), як у повноцінного планшета. Завдяки цьому користуватися LabQuest 3 стало ще простіше, адже сенсорне керування для сучасних учнів і студентів — найприродніша форма взаємодії з будь-яким ґаджетом.

Які можливості LabQuest 3

Якщо говорити про повний функціонал LabQuest 3, то цей пристрій доречніше було б називати не просто реєстратором, а платформою з реєстрування, аналізування, обробки та ретрансляції даних. Адже він є «розумним» девайсом — зі встановленою операційною системою LabQuest App. Це дозволяє виконувати з приладом різноманітні дії над цифровими даними:

 • проводити вимірювання величин з високою роздільною здатністю й точністю (до 100 000 реєстрацій за секунду);
 • задавати тривалість, частоту та тип збирання даних (плинний процес або точкова подія);
 • зберігати велику кількість цифрових протоколів досліджень будь-яких доступних для вимірювання величин;
 • працювати одночасно з кількома різними датчиками;
 • в режимі реального часу відстежувати зміни досліджуваних параметрів у вигляді графічних залежностей або в табличному представленні;
 • проводити автономні дослідження в складних польових умовах;
 • за допомогою інструментів математичного аналізу (обчислення середнього значення, медіани, похідної, інтегральної функції тощо) обробляти, аналізувати та прогнозувати результати;
 • робити аудіо або текстові нотатки до експериментів;
 • поширювати динамічні дані одночасно на кілька інших пристроїв для спільної практичної роботи або паралельних досліджень;
 • транслювати перебіг та виводити збережені результати експериментів на екран комп’ютера, мультимедійної дошки, панелі.

Як ретранслятор даних LabQuest 3 може бути особливо корисний в умовах, коли відсутня технічна можливість роботи з Bluetooth або WiFi-мережею.

Наскільки це технологічно?

Технічні можливості LabQuest 3 дозволяють одночасно підключити до нього до 11 різних типів датчиків та в реальному часі відстежувати зміни всіх вимірюваних параметрів.

Для цього прилад оснащено: 

 1. трьома аналоговими портами (BTA),
 2. двома цифровими портами (BTD),
 3. двома повнорозмірними USB-портами,
 4. модулем бездротового зв’язку.

Крім цього, реєстратор даних має аудіовихід для підключення навушників, порт живлення та порт мікро-USB для забезпечення дротового зв’язку з комп‘ютером або іншим пристроєм.

Обсяг вбудованої пам’яті — 500 МБ, чого цілком достатньо для проведення навіть найскладніших експериментів, адже дані зберігаються в компактному форматі *.qmbl, що сумісний з іншими програмами обробки результатів Logger Pro та Graphical Analysis. Файли з протоколами можна також експортувати в інші формати. А в разі потреби існує можливість збільшення обсягу пам’яті LabQuest 3 за допомогою флеш-накопичувача USB.

Серед інших стандартних функцій: 

 • вбудований GPS-датчик,
 • мікрофон,
 • генератор звукових коливань,
 • періодична система елементів,
 • калькулятор,
 • календар і таймер.

Реєстратор даних LabQuest 3 може працювати з комп’ютерами, планшетами, смартфонами чи мультимедійними панелями на операційних системах:

 • Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 та Windows 10;
 • macOS X 10.8 і вище;
 • iOS 8 і вище.

Для цього на пристроях має бути встановлена програма Logger Pro 3 або Graphical Analysis 4 чи 5.

LabQuest 3 комплектується сучасним літій-іонном акумулятором, що здатен забезпечити режим автономної роботи впродовж 6 і більше годин і розрахований на 300–400 циклів повної розрядки (за умов інтенсивного використання в школі — це кілька років).

Виробником надається п’ятирічна гарантія на прилад. Гарантійний термін на акумуляторну батарею — 1 рік.

Де може використовуватися цифрова лабораторія

Реєстратор даних Vernier LabQuest 3 відповідає всім вимогам до цифрового вимірювального обладнання, затвердженим наказом МОН № 574 від 29.04.20, а отже може використовуватися для проведення уроків та позаурочної науково-дослідної роботи в кабінетах хімії, фізики, біології географії та STEM-лабораторіях.

Відповідно, використання цього обладнання буде доречним і в педагогічних університетах — для забезпечення якісної методичної та технічної підготовки майбутніх вчителів з природничих дисциплін. Зокрема, навчання з цифровими лабораторіями Vernier вже успішно впроваджується на кафедрах фізики в Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова, Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича, Криворізькому державному педагогічному університеті, Національному університеті «Чернігівський колегіум» та інших вишах.

Водночас функціональні можливості приладу не вичерпуються використанням лише з навчальною метою. Щорічно в світі на базі реєстраторів даних LabQuest різних модифікацій реалізовують тисячі складних проєктів, що потребують високої точності вимірювань, а також проводять професійні дослідження на здобуття наукових ступенів. Тож варіантів практичного застосування цього сучасного реєстратора даних існує дуже багато — все залежить від навчальної чи дослідної мети.

Наприклад, доречно працювати з LabQuest 3, коли група учнів чи студентів виконують одну лабораторну роботу, однак мають різні завдання до неї: перший учень стежить за ходом дослідження, хтось аналізує дані й робить прогноз результатів, ще один — перевіряє результати, застосуючи альтернативний підхід, а якийсь учень опрацьовує додаткові параметри, що паралельно реєструються іншими датчиками.

Отже, до реєстратора даних за допомогою дротового чи бездротового зв’язку підключено кілька датчиків Vernier. Учні ж, своєю чергою, під’єднали до нього персональні смартфони, планшети чи ноутбуки через WiFi мережу, відтак одночасно отримують на свої пристрої всі дані та можуть безперешкодно працювати кожен над своїм завданням в межах одного дослідного проєкту.

Таким чином, цей прилад забезпечує реалізацію відразу кількох навчальних цілей: розвиток математично-природничих та цифрових компетенцій учнів, навичок роботи в команді, наукового підходу до проблем, впровадження проблемного та проєктного навчання.

LabQuest 3 є найновішою розробкою Vernier в царині цифрового лабораторного обладнання. І прикметно, що завдяки компанії B-Pro Україна отримує доступ до найсучаснішого цифрового обладнання одночасно з усім світом, що відкриває сучасні можливості для розвитку української професійно-технічної, природничої та STEM-освіти — і це є наша глобальна місія.

 

Схожі статті

Поради від вчителів та методистів практиків

Як використовувати цифровий бездротовий датчик температури? Ідеї для дослідів і STEM-проєктів...

Поради від вчителів та методистів практиків

Як підготувати учнів до ЗНО з математики 2021? Скористайтеся корисними порадами від вчителя-практика...

Поради від вчителів та методистів практиків

7 освітніх тенденцій 2021: зміна ролі вчителя, STEAM-підхід і нові технології в навчанні