Рекомендації експертів: меблі для шкільного простору 

Багато років зовнішній вигляд шкільних парт залишався незмінним. Зараз, завдяки реформуванню системи освіти в Україні, змінюються методи й технології навчання. І вони потребують відповідного обладнання: зручних, персоналізованих, якісних меблів. 

Як обирати меблі для школи

Обирати меблі для школи — непросте завдання. Часто вибір обмежений бюджетом. Іноді школи ще не готові до змін і не поспішають їх впроваджувати. Та найбільше воно ускладнене тим, що ми звикли до двомісних дерев’яних парт радянського зразка. І нові шкільні меблі будь-яких форм і кольорів здатні спантеличити кого завгодно. 

Як не розгубитися при виборі меблів і закупити найкращі як для учнів, так і для вчителів? Спробуємо розібратися.

Особливості вибору шкільних меблів

Обираючи шкільні меблі, потрібно враховувати багато специфічних чинників. Це і неймовірна активність учнів, що призводить до швидкої зношуваності меблів, і правила зонування шкільних приміщень, і стандарти й вимоги ВООЗ і МОНУ. 

Але ви ніколи не помилитеся з вибором, якщо будете звертати увагу на:

  • Ергономічність і безпечність. 

Всі шкільні меблі, а особливо — парти для молодших класів повинні мати гладку поверхню, плавні вигини, заокруглені форми. Також зверніть увагу, щоб усі деталі (як-то шурупи й гвинти) були надійно сховані, не випирали над поверхнею і не становили загрози поранення для дитини. 

  • Форму парти. 

Те, що сучасні парти для Нової української школи повинні бути одномісними, знають, напевне, всі. А от яку форму обрати: трапецію, трикутник, овал чи класичний прямокутник? 

Яка найкраще підійде саме вам? Продумайте: в яких за розмірами групах ви плануєте проводити більшість занять? Яким чином треба буде групувати парти: по 2, 4, 6, а чи взагалі будуть проводитись індивідуальні роботи? І обирайте найбільш підходящу для цього форму. 

Окрім геометричної форми стільниці, є ще ряд нюансів. Адже стільниця може бути з вирізами чи без, із регульованим чи фіксованим кутом нахилу тощо.   

Практикуючі вчителі з багаторічним досвідом радять звернути увагу: чи зможе учень прийняти правильне положення за такою партою? Якщо так — сміливо обирайте. 

Що таке правильне положення за партою:

  1. спина знаходиться під прямим кутом по відношенню до стегон;
  2. стопи всією поверхнею стоять на підлозі під прямим кутом по відношенню до гомілки;
  3. ноги зігнуті в колінах — також під прямим кутом;
  4. голова прямо, погляд направлений уперед;
  5. руки знаходяться на парті в комфортному положенні, розслаблено. 
  •  Можливість регулювання висоти.

Найкращий вибір — комплект із парти та стільця-трансформерів. У них на ніжках є спеціальний механізм зміни висоти. Це дозволяє однаково легко використовувати їх і для першокласників, і для старших учнів – поступово регулюючи висоту.

Якої висоти має бути дитяча парта 

Загальноприйнятий у світі стандарт для четвертого класу наступний: висота парти від підлоги до стільниці повинна складати близько 30 дюймів — це 75 см. Парти ж першокласників повинні бути не вищими 22-24 дюймів (55-60 см), а для вихованців дошкільних навчальних закладів — ще менше. 

Ми рекомендуємо обирати висоту меблів за табличкою співвідношення зросту учня. 

  • Колір.

Сучасні шкільні меблі яскраві й різнокольорові — адже це так подобається дітям. Але варто мати почуття смаку. Психологи застерігають: від надмірного різноманіття барв діти швидко втомлюються і втрачають концентрацію. Найкраще притримуватись європейських стандартів: обирайте основний тон нейтральних кольорів (дерево, беж, яєчна шкаралупа, світло-сірий). Поєднайте його з яскравими акцентами (зелений, синій, жовтий, червоний) — але не більше 2-3 кольорів. 

  • Матеріал.

Що обрати для шкільних меблів: метал, пластик або дерево? 

Традиційно вважається, що дерево — найкращий матеріал для шкільних парт. Він природній, екологічний. Але дещо нестійкий до пошкоджень і досить важкий для парт, що постійно переміщуються. 

Тому сучасні виробники все частіше пропонують міцний пластик. Він зручніший в експлуатації: миється, чиститься, легкий. Такі меблі є надзвичайно зносостійкими, довго прослужать і допоможуть заощадити кошти.

Що стосується ніжок, гачків тощо, то ці елементи виготовляються з металу. Так парти витримають величезне навантаження. Навіть якщо школярі будуть на них гойдатись, стрибати тощо. Часом металевими бувають і стільниці — наприклад, для лабораторних столів кабінету хімії. 

  • Гарантію якості.

Всі шкільні меблі мають бути виготовлені виключно з екологічних і безпечних для дітей матеріалів. Покриття не повинно містити шкідливих домішок (формальдегіду тощо). Як це перевірити? Завжди вимагайте сертифікат якості і відповідності ДСТУ. 

Сподіваємося, ця інформація буде для вас корисною і допоможе обрати найкращі шкільні меблі. А за необхідності — звертайтеся за індивідуальними порадами до відділу методичної підтримки B-Pro. 

Схожі статті

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

"FPV-школа FlyPro": переваги комплексного підходу у навчанні керуванню дронами

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

Клас безпеки в школі: що вимагає МОН та які критерії оснащення шкільного кабінету? Читайте далі

Комплексне обладнання шкільних кабінетів

Обираємо принтер для НУШ: на що звернути увагу при покупці сучасних пристроїв для друку