Навчання мовами нацменшин і вивчення іноземних мов — що пропонує НУШ

За інформацією від МОН, освітній процес у середніх школах України здійснюється 11 мовами корінних народів і національних меншин, а 32 мови вивчаються у якості предмета (в тому числі, й мови нацменшин). Тож питання доступної освіти мовами нацменшин на сьогодні є надзвичайно актуальним — адже підхід до навчання в НУШ передбачає однакові можливості для якісного навчання всіх без винятку учнів, незалежно від того, чи є державна мова для них рідною. 

Закон «Про освіту»: особливості навчання в Україні

Закон «Про освіту» в Україні було прийнято ще чотири роки тому, 2017 року. Цей закон розділяє мови на чотири категорії з різними правовими режимами:

  • державна мова (українська);
  • мови корінних народів;
  • мови національних меншин (офіційні мови ЄС);
  • мови національних меншин (не офіційні мови ЄС).

Сьогодні ми б хотіли приділити особливу увагу Статті 7 Закону «Про освіту». У цій статті прописано, що мовою освіти є державна мова, тобто українська. Але, разом з тим, вона гарантує особам, які належать до національних меншин України, право на здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини.

Окремі предмети, згідно з текстом Статті 7, можуть викладатись англійською та іншими офіційними мовами ЄС (болгарською, грецькою, румунською тощо). Але «можливість» не означає «гарантія», тож вирішувати це питання будуть адміністрації на місцях.

На виконання рекомендацій Венеціанської Комісії МОН у 2019 році була затверджена Дорожня карта щодо імплементації ст. 7 закону України «Про освіту» — вона розроблялась при активній участі громадських об'єднань нацменшин. Ця Дорожня карта передбачає створення умов для покращення вивчення державної мови у класах із навчанням мовами національних меншин — адже без знання української мови школярі не матимуть змоги ні продовжити навчання в українських вишах, ні побудувати в Україні успішну кар’єру на державних посадах. Але також цей документ передбачає збереження ідентичності національних меншин та врахування їх національних особливостей під час переходу на навчання державною мовою.

Чому так важливо гарантувати учням право здобувати освіту рідною для них мовою?

По-перше, мета освітньої реформи та Нової української школи — побудувати згуртоване українське суспільство. А цього не вдасться досягти без врахування мультикультурності в нашій державі. Мова — це не лише засіб спілкування, а й важливий фактор об’єднання людей, збереження та передачі їхніх цінностей і культурних особливостей.  Тому мовна і культурна компетентності займають важливе місце в філософії навчання НУШ.

А по-друге, ще у 2005 році Світовий банк у межах свого дослідження про використання у школі мов меншин зробив дуже важливі висновки. Використання дитиною в навчальному процесі саме рідної, добре зрозумілої їй мови, не лише покращує психологічний стан і впевненість учня у своїх силах і можливостях, а й надзвичайно ефективно впливає на успішність. Оцінювання виявило: школярі, які мали вільний доступ до навчання рідною для них мовою, не лише мали значно кращі результати, а й набагато краще починали володіти й офіційною державною мовою.

Саме тому для повноцінного вивчення мов і літератур національних меншин (а також інших предметів цими мовами) держава має забезпечити школи підручниками — незважаючи на те, що переклад коштує значно дорожче, ніж аналогічний підручник українською мовою. Адже обов'язок держави — забезпечити усім учням доступ до навчання тією мовою, яку вони добре розуміють. Крім того, держава повинна активніше сприяти підготовці та перепідготовці вчителів, які б могли проводити навчання в школах і державною мовою, і мовою відповідних нацменшин.

Переваги використання uTalk для навчання

Сучасні розробки та використання нових технологій в освіті зробили можливим вивчення мов не лише за підручниками — а й за допомогою зручних додатків. Наприклад, уже понад 30 млн людей по всьому світу вже почали говорити іноземною мовою разом із програмою uTalk. А відтепер компанія B-Pro надає таку можливість і вітчизняним школам, ставши офіційним представником бренду uTalk в Україні.

Ця програма чудово підходить не лише для вивчення іноземних мов в україномовних закладах освіти, а й для організації навчального процесу в школах, де навчання проводиться мовами нацменшин і корінних народів. Адже додаток має наступні переваги:

  1. Можна обирати з-поміж більш ніж 140 мов (у тому числі, й актуальні для українських шкіл болгарська, польська, російська, румунська, словацька, угорська мови).
  2. Навчання проводиться в ігровій формі, а ще завдяки таблиці результатів є елемент змагання, цікавий і мотивуючий для дітей будь-якого віку.
  3. Вчитель має доступ до результатів усіх учнів, тому може оперативно відслідковувати результати, помічати досягнення чи прогалини кожного.
  4. Вивчення кожної мови передбачає вивчення понад 60 тем, тобто понад 2500 слів і фраз, а отже дозволить максимально охопити найпоширеніші повсякденні ситуації.
  5. Кожне слово та фраза озвучене носіями мови, тому uTalk передбачає також можливість самостійного навчання, тренування правильної вимови, відпрацювання складних моментів.

Крім переваг для ефективного вивчення мов, додаток має ще одну особливість, яку гарантовано оцінять усі вчителі: він сумісний практично з будь-яким пристроєм. А це означає, що вам не знадобиться додатково докупляти спеціальне обладнання чи техніку — просто використовуйте додаток на вже наявній у кабінеті інтерактивній дошці, учительському ноутбуку чи ПК або навіть на смартфонах учнів. Це дійсно дуже просто!

Детальніше про можливості пропозиції uTalk для вивчення іноземних мов і навчання мовами нацменшин в НУШ дізнавайтеся за посиланням в інтернет-магазині B-Pro.

Ми також із задоволенням налаштуємо додаток та проведемо навчання вчителів із його правильного використання та інструктаж щодо можливостей програми для вдосконалення освітнього процесу — звертайтеся до методистів компанії за вказаними на сайті телефонами.

Схожі статті

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Нові можливості для навчання мовами нацменшин і вивчення іноземних мов у НУШ — uTalk!...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як обрати практичну та функціональну комп'ютерну техніку для шкільних кабінетів? Читайте у статті...

Комплексне обладнання шкільних кабінетів: сучасне обладнання, інноваційні технології в навчанні, допомога в проведенні тендерів

Як створити навчальний простір в сучасній школі: нові стандарти меблів для кабінету НУШ