Кращій вчительці — краще навчальне обладнання: B-Pro вітає Наталію Зиму, фіналістку «Global Teacher Prize Ukraine»

Вона працює в школі вже 20 років. Має вищу категорію, вчитель-методист, переможниця обласних етапів конкурсу «Вчитель року», фіналістка премії «Global Teacher Prize Ukraine», підготувала майже пів тисячі призерів олімпіад з хімії, її учні складають ЗНО на 200 балів — це вражаюче портфоліо належить Наталії Зимі, вчительці хімії з Хмельницького, яка так любить хімію, що ніколи не думала бути… вчителькою.

Перший досвід вчительки: як все починалося

У хімію пані Наталія закохалася ще в школі й відразу вирішила, що присвятить своє життя саме цій науці. Закінчила Київський університет імені Тараса Шевченка, далі — працювала в науково-дослідному інституті. Колби, реактиви, мікроскопи, обчислення — таким було її улюблене ідеальне середовище. Але раптом все змінилося…

Це були 90-ті, і коли потрібно було виходити з декрету, виявилося, що виходити вже немає куди. На той час Хмельницький фактично був містом-базаром, роботу за фахом знайти було нереально, і я згадала, що в мене в дипломі написано «хімік-викладач», тому спробувала піти до школи. 31 серпня 2000 року мене прийняли на роботу в НВК №2 і сказали, що завтра маю уроки у восьмих та одинадцятих класах.

Свій перший урок Наталія Володимирівна не пам’ятає.

Я була страшенно перелякана. Але мені дуже допомогла моя вчителька хімії зі Старокостянтинова. Ми з чоловіком відразу поїхали до Марії Олексіївни, вона мене заспокоїла, дала свої конспекти на перші два тижні — в неї вони були неймовірні. Взагалі підтримка дуже важлива. Зараз я розумію, скільки взяла від своїх шкільних вчителів: в тому, як я проводжу уроки, як спілкуюся з дітьми...

Коли я прийшла до школи, мені було 32, і здавалося, що я забула всю шкільну хімію, я ж цим не займалася. Після закінчення університету я працювала в НДІ, ми розробляли електроліти для конденсаторів. Яка шкільна хімія?

Я почала з детальних конспектів, виписувала всі визначення, розв’язувала всі задачки, щоб мимохіть не помилитися… Але виявляється, коли є база, все швидко відновлюється. 

Моя історія вчителювання — це гарний приклад для дітей, щоб вони не думали, що коли здобувають освіту, то це буде їхньою професією на все життя. Вони повинні бути гнучкими, світ зараз стрімко змінюється.

Так само стрімко розвивалася й освітянська кар’єра молодої вчительки. За її роботою пильно стежили «конкуренти», і вже за два місяці Наталію Володимирівну запросили працювати до технологічного багатопрофільного ліцею імені Артема Мазура.

Пам’ятаю муки роздумів. Я ж лише щойно прийшла до школи… Але тоді погано працював  транспорт, а в мене був маленький син, і я не встигала його приводити в садочок, щоб вчасно приїхати на роботу, тому змушена була віддати бабусі. Зрештою погодилася, бо мешкаю в цьому районі, до роботи мені йти пішки.

І відразу почалося: восьмі, дев’яті, десяті, одинадцяті класи, класне керівництво в дуже складному дев’ятому класі — я була в них уже сьомим класним керівником. Це був шикарний досвід!

Перші стресові роки багато чому навчили. Дуже важливою була підтримка старших колег, вони допомогли адаптуватися, поділилися досвідом, навчили працювати у великому класі: що не можна виносити якісь розборки на загал, що треба спілкуватися з дітьми й батьками окремо…

Батьки і діти

Вчителька відверто зізнається, що своїх учнів вона не любить.

Що означає любити учнів? Я їх не люблю, а поважаю. Любити їх повинні батьки, а в школі дітей треба цінувати, заохочувати, давати можливості проявити себе — і тоді вони розкриваються.

Дітям важливо показати, що світ широкий і неоднозначний. Важливо дати відчути, що вони все можуть.

На жаль, в нас така система освіти, що дитина, яка приходить до школи з цікавістю, до п’ятого класу стає натренованою виконувати завдання за зразком. І зараз я бачу, що діти, які закінчують пілотні класи НУШ, вже інші. Це діти, які вміють працювати разом, мислити…

Діти дійсно змінюються. Не в тому сенсі, що вони якісь не такі, дитяча природа насправді лишилася незмінною. Просто ми колись писали щоденнички, а вони пишуть повідомлення. Потреби в них ті самі, але ці діти мають дуже великий потік непотрібної інформації, з яким вони не справляються, не здатні критично осмислити й оцінити. І ось тут потрібна допомога дорослих, а батьки зараз самі розгублені. Вони намагаються накладати на виховання дітей ті моделі, за якими виховували їх, — а це не працює. Тут потрібні інші підходи.

І сьогодні вчителям слід більше працювати навіть не з дітьми, а з дорослими, тому що батьки не розуміють своїх дітей, як вони сприймають, мислять. Зараз діти відкриті, вони не бояться виражати емоції, а батьки цього не вміють.

Після «Global Teacher Prize Ukraine»: плани на майбутнє

Закономірно, що саме Наталія Зима опинилася серед най-найкращих вчителів України. Вона — сильна енергійна особистість, й жага діяльності в цієї вчительки настільки велика, що виходить далеко за межі свого предмета. Координаторка регіональних (не)конференцій для педагогів міні-EdCamp, тренерка дистанційного курсу для вчителів хімії «Дисперсні системи», членкиня журі турнірів юних хіміків та учнівських олімпіад, співавторка зошитів з лабораторних робіт, майстриня гри «Світ громад», тренерка програм з фінансової грамотності — це лише кілька граней таланту Наталії Володимирівни.

Школа дозволяє мені відчувати зміни, пізнавати смак життя. Тут я завжди серед дітей, в постійному вирі подій та емоцій. Школа — це завжди динаміка, в кожному класі різні учні, і вони щодня різні. Спостерігати це дуже цікаво.

Завдяки «Global Teacher Prize» багато змін відбулося також і в самої учительки.

По-перше, це гарна історія успіху для учнів. Мені було дуже приємно, коли я тільки приїхала з церемонії нагородження, то діти, в яких я не викладаю, яких я навіть в обличчя не впізнаю, підходили й вітали — для них це реальний приклад реальної вчительки з їхньої школи. 

Дітям взагалі важливі історії успіху знайомих їм людей.

По-друге, важливо, що на всю Україну звучить назва навчального закладу, а партнери премії допомагають реалізовувати професійні мрії. Приміром, якісний цифровий вимірювальний комплекс так ніколи міг би й не з’явитися в нашій школі.

Також завдяки премії я вивчаю англійську, компанія «Лінгвіст» подарувала мені річний курс. В анкеті серед своїх мрій я вказала, що мені дуже не вистачає знань іноземної мови. І ми вже маємо плани, що коли я опаную англійську на якомусь достатньому рівні, будемо впроваджувати CLIL (Content and language integrated learning — методика предметно-мовного інтегрованого навчання), бо це цікаво дітям. Зараз я показую учням свій підручник з англійської мови — й власним прикладом мотивую, що вчитися ніколи не пізно.

Мрія про Science-HUB

Серед особливих мрій пані Наталії — створення Science-HUB в Хмельницькому, місця, де наука оживатиме для всіх. І ця мрія вже стає реальністю — зокрема й завдяки цифровому вимірювальному комплексу від B-Pro. Вчителька отримала також 200 тис. грн від Zagoriy Foundation, і половину цих коштів зможе використати на власний розсуд, а другу — на розв’язання шкільних проблем.

Science-HUB пані Наталія планує організувати в рідному ліцеї.

У мене є внутрішнє уявлення про те, що в будь-якому районі школа повинна стати центром громади, саме навколо неї варто об’єднуватися. Школа повинна бути тим місцем, куди діти хочуть іти, і куди захочуть прийти й батьки.

Коли ми починали працювати з дітьми позакласно — а ми граємо у «Світ громад», фінансову грамотність — то батьки запитували: «Ой, а що це ви таке цікаве робите? Можна ми теж прийдемо, хоч зрозуміємо». І вони приходили, грали разом з дітьми, розмовляли, ділилися глибокими сенсами… Для батьків це іноді навіть важливіше, ніж для дітей. Можна скільки завгодно говорити про громадянську освіту, про економіку, про значення науки, але якщо це не змодельовано, не пережито, не відчуто…

Саме в синергії дорослих і дітей бачить Наталія Володимирівна мету діяльності майбутнього Science-HUB.

Ми маємо хороший кабінет хімії, кабінет фізики, біології, артпростір в школі, і в мене є така мрія, щоб була співпраця вчителів різних фахів. Ми повинні відходити від класичних методичних об’єднань за предметами, треба створювати об’єднання різних вчителів, які працюють над розв’язанням спільної проблеми. Це може бути боротьба з булінгом в школі, розвиток наукових знань тощо.

Цифровий вимірювальний комплекс Vernier

На церемонії нагородження «Global Teacher Prize Ukraine» Наталію Зиму було визнано кращою вчителькою хімії. Компанія B-Pro як партнер премії нагородила переможницю номінації цифровим вимірювальним комплексом Vernier та провела навчання з користування.

Це обладнання дає можливість робити багато мінідосліджень в межах школи.

Наприклад, у нас в ліцеї добре поставлена робота в Малій академії наук, але ми завжди були обмежені технічними рамками того, що нам може запропонувати університет. А тепер я думаю, що і ми зможемо щось запропонувати університетові для співпраці. Як-от датчик окисно-відновлювального потенціалу. Декілька років тому ми виконували наукову роботу з окисно-відновлювального потенціалу ґрунтів, і коли не було простого й точного вимірювання, реалізувати її було дуже складно.

Крім того, багато речей для сучасних дітей потрібно візуалізовувати так, як вони звикли сприймати інформацію. Навіть якщо говорити про ЗНО, то акцент в ньому зміщується зі знаннєвого компонента на компетентнісний. І багато дітей, хоча й вивчають графіки на математиці, насправді не вміють з ними працювати, не розуміють діаграм, схем.

Використання такого обладнання дозволить навчитися робити це на різних уроках, з різними параметрами, порівнювати, аналізувати, шукати відповіді й пояснення явищам, а не просто фіксувати їх.

Ми зможемо серйозно посилити практичну складову шкільного курсу хімії, коли доступно буде досліджувати те, що оточує учнів: продукти харчування, воду, повітря — тоді легше дійти до розуміння, для чого взагалі хімія. Я думаю, що дехто з батьків також зацікавиться такими вимірюваннями.

Діти зараз не хочуть, щоб їм давали знання, вони хочуть брати їх самі — але тільки ті, які їм потрібні. А щоб показати, які знання їм потрібні, вони мають розуміти, що відбувається навколо.

 

Схожі статті

Новини Бі-Про

Що потрібно для успішної реалізації STEM-освіти в школі? ...

Новини Бі-Про

Кращий вчитель GTPU 2021 за версією B-Pro — Богдан Завидовський ...

Новини Бі-Про

Закупівлі з B-Pro — зробимо все за вас! Формування замовлення, підготовка документів, якісний сервіс...